Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?

 Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?
Okunuyor Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Search Console birçok webmasterın bildiği ve site yöneticilerinin sık sık nedir, nasıl kullanılır gibi soruları sorduğu bir sitedir. İnternet sitesi sektörüne yeni girmiş kişileri SEO (arama motoru optimizasyonu) yapmak için Google Search Console kullanması gerektiğini duymuştur. Sitenizin aramalarda yükselmesi için ya da direk Google’da çıkması için kesinlikle sitenizin Google Search Console eklenmesi gereklidir. Durum böyle olunca bu programa ilgi gün geçtikçe artmakta site sahipleri programı daha da yakından tanımak istemektedir.

 

Google Search Console site sahipleri tarafından neredeyse her gün kullanılan bir platformdur. Google tarafından internet sitesi yöneticilerine sunulan bu özellikle sitenizi daha verimli hale getirmekle birlikte sitenizin analizlerini en sağlıklı şekilde yapmanıza olanak sağlar.

Popülaritesi bu kadar artmış olan teknoloji döneminde özellikle site sahiplerinin aklında Google Search Console nedir gibi sorular yer almaktadır. Google’ın bu hizmetinden önce web sitelerinizin arama motorlarındaki performanslarını inceleyebileceğiniz ve optimize edebileceğiniz araçlar bulunmuyordu. Site sahipleri o zamanlar kulaktan dolma bilgilerlde SEO yapmaya çalışıyorlardı.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console internet sitesi işine daha önceden girmiş olanların bildiği şekliyle Google Webmaster Tools günümüzdeki siteler için hayati öneme sahiptir. Google Search Console ile birlikte internet sitenizin sayfalarını analiz edebilir ve arama motoruna kaydını yapabilirsiniz. 

 

Google Search Console çalışma mantığı robots txt üzerinden aldığı verileri optimizasyon bazında kullanan Google örümcekleri, bütün bu verileri kendi sistemine kaydetmektedir. Kaydettiği bu verilerden o sitenin bir haritasını oluşturmaktadır. SEO çalışmalarının veriminin işleme almaktadır. Yaptığınız SEO optimizasyonunun verimliliği ve sitenizin kuvveti sonucunda da bu işlemle beraber ilgili odak anahtar kelimelerde bir sıralama elde eder, arama motorlarında görünmeye başlarsınız. 

 

Google örümcekleri tarafından veritabanına kaydedilen site bilgileriniz ve sıralamalarınız Search Console de yansır. İlk sorduğumuz soruya yani Google Search Console nedir sorusuna da cevabınız sitenizin analiz ve optimize işlemleri için kullanılan araçtır. Google aramalarında çeşitli sıralamalar elde etmek, sitenizin trafiğini artırmak, optimizasyonunu verimini artırmak istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz. Webmasterların da siteler için silahı Google Search Console’dur.

Google Search Console Ücretsiz mi

Google Search Console diğer Google araçları gibi tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılabilen bir hizmettir. Google’ın bu hizmeti sunmasındaki amaç site yöneticilerinin sağlıklı optimizasyonlar yapabilmesi içindir. Çünkü Google, arama sonuçlarında iyi bir içeriğin ön sıralarda çıkmasını ister. Google Search Console ücretsiz bir şekilde kullanabilir, sitenizi analiz edebilir ve SEO işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Google Search Console Özellikleri Nelerdir?

Google Search Console internet sahibi kişilere dünyanın en büyük arama motorundan bilgi veren ve web sitenizin nasıl göründüğü hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayan araçtır. Sitenizle ilgili düzeltilmesi gereken yerleri size panel üzerinden söyler ve siz o hataları düzelttikçe sitenizin optimizasyonunu yapmış olursunuz. İnternet sitenizin arama sonuçlarında görünmesi için Google Web Toolkit kullanmanıza gerek yoktur. Google Web Toolkit internet sitenizin performanslarını izlemenize yardımcı olur. İnternet sitenizdeki sayfaları Google dizinine eklemek istiyorsanız Google Search Console istek gönderebilirsiniz. Bağlantı kontrol araçları kısmından sitenizin konumunu ve yerleşimini analiz edebilir, sıralamalarda yükselmek için bilgiler alabilirsiniz. 

Google Search Console arama analitiği kısmında ziyaretçileri sitenize getiren anahtar kelimeleri gösterir. Bu araca gelen son güncellemeyle birlikte organik arama sonuçlarınızı da analiz edebileceksiniz. Site haritaları kısmında sitenizde bulunan sayfaları Google’a indexlemek için bir listesini vermişsiniz gibi düşünebilirsiniz. Google örümcekleri belirmiş olduğunuz sitelere girip onları dizine eklerler.

Google Search Console Nasıl Kullanılır?

Google Search Console kullanabilmek için sitenizi mülk olarak Google veritabanına eklemeniz gerekiyor. Bu işlemi birkaç farklı yoldan yapabilirsiniz. En kolay yolu sizlere vereceği dosyayı direk sitenizin ana dizinine “public_html” klasörüne eklemenizdir. Ekleyeceğiniz dosya ile birlikte Google sizin o sitenin sahibi olduğunuzu doğrulayacaktır. Böylece sitenizle ilgili verilere ulaşabilecek ve analiz yapabileceksiniz.

Mülk doğrulama işlemini yaptıktan sonra ilk aşamayı geçmiş oluyorsunuz şimdi yapmanız gereken sitenizin haritasını oluşturmak. Site haritası oluşturmanın birçok yolu bulunmaktadır. Küçük bir araştırma sonucu oluşturmayı öğrenebilirsiniz. Site haritanızı bu araca ekledikten sonra siteniz veritabanına ekleniyor. Belli aralıklarla Google örümcekleri sitenizi ziyaret edip verilerinizi inceliyor ve size bunları sayısal sonuçlar halinde sunuyor.

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • SeriesBox | Güncel Haberler | Sosyal İçerik Sitesi
  SeriesBox | Güncel Haberler | Sosyal İçerik Sitesi
  Konu Sahibi
  ziyaretci
  3 yıl önce

  […] Sertifikası Nedir ve Nasıl Alınır? Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır? Seo Nedir, Nasıl Yapılır? iPhone 13 için Kurtarma Modu Ortaya Çıktı! 1 Mart’ta […]

  Cevapla
  29
Giriş Yap
Yazı Ekle
film izleyabancı dizi izleyabancı dizi izle | 1win giriş betlondra giriş film izle