En Etkili Akne Tedavileri Nelerdir?

 En Etkili Akne Tedavileri Nelerdir?
Okunuyor En Etkili Akne Tedavileri Nelerdir?
GÜZELİK

“Kıl ve yağ bezelerinin iltihaplanmasından dolayı oluşan akne sorununun genetik, hormonal, stres, gıda, ilaç, kozmetik ve çevresel faktör kaynaklı olabileceğini hepimiz tarafından bilinmektedir peki nelere dikkat etmek gerekir işte bütün sorularınızın yanıtı bu haberimizde.

Aknenin başladığı yaş, şiddeti, yağ bezlerinin sayısı ve büyüklüğü hastanın genetik özellikleriyle ilişkilidir. İnsülin direnci akneye neden olabilmektedir. Kilo artışıyla birlikte aknenin şiddeti artabilir ve azalması ile şiddetinde azalması olur. Yumurtalıklarda kist olarak bildiğimiz polikistikover sendromu ve erkeklik hormonu androjenin artması da akneye yol açabilmektedir.

“Ergenlik sivilcesidir, büyüyünce geçeré düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Akne sorunu mutlaka tedavi edilmelidir. Ergenlikte erkekleri daha sık etkiler. Erişkin yaşlarda ise, kadınların vehatta erkeklerin korkulu rüyası olur. 25-30 yaş sonrası meydana gelen akneler, çoğunlukla ağız ve çene etrafında deri altında şişlikler şeklindedir, ağrılı ve kaşıntılıdır. Erişkin aknesi 50’li yaşlara kadar devam edebilir bu yüzden erken tedavi şart.

Tedavi deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Dıştan cilde uygulanan kremler hafif şiddetteki aknede etkili olabilir. İleri akne sorunlarında ağızdan ilaç kullanılması gerekebilmektedir. Tedavide en etkili ilaç A vitamini türevleridir. Ancak tedavide kür yoktur, tekrarlama oranı yüzde 32’dir. Tedavi uzun sürelidir, takip gerektirir. Sabırlı olunmalıdır. Tedaviden en az 2-3 ay sonra sivilceler azalmaya başlar. Devam tedavisi gerekir. maskeler ellbette önemli fakat doğal olması ve yüz tipinize uyğun olup olmadığını araştırdıktan sonra kulanılmalıdır.

Akneleri sıkmaya çalışmak, koparmak, yüzü fırçalamak, liflemek veya ovalamak iltihaplı lezyonların yayılmasını kolaylaştırır. Bu uygulamalar iyileşme süresini uzattır ve kalıcı iz oluşuma neden olur. Sivilcelerin oynanması, eldeki dirençli bakterilerin kıl kökü ve yağ ünitesine yerleşmesine neden olur. Bu durumda iltihaplı kistik ve ağrılı sivilceler oluşmaktadır.

Aynı şekilde telefon, yastık kılıfları da bakteri yerleşimini artırmaktadır. Yüzünde akne olan erkekler, tıraş makinesi kullanmalıdır. Jilet iltihaplı sivilceyi patlatarak, bakterilerin yayılmasına neden olur.

Akneli ciltte yüz yıkandıktan hemen sonra nemlendirici sürmeyin Yeni yıkanan cilt gerilir, nemlendiriciyi fazla çeker. Yağlamasını artırır Yıkandıktan 15 20 dakika sonra cilt normal yapısına gelir, ihtiyacı kadar nemlendiriciyi kabul eder.

Düzensiz ve yetersiz uyku stres hormonlarını arttırarak akneyi şiddetlendirir. Unutulmamalıdır ki akne tedavisi sabır gerektirir. Uzman bir dermatolog tarafından uygulanacak doğru tedavi ve düzenli takiple akne sorunundan kurtulmak mümkündür. Yanlış tedavi, uygun olmayan kozmetik ürünlere yönelmek ise iyileşme sürecini uzatacaktır.

  •  

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle
film izleyabancı dizi izleyabancı dizi izle | 1win giriş betlondra giriş film izle