Modem Nedir, Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

 Modem Nedir, Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?
Okunuyor Modem Nedir, Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Telefon hatlarından yararlanılarak internete bağlanmaya yardımcı elektronik aletlere modem adı verilmektedir. Modemden yararlanılarak internet ağına bağlanan cihazlar, bilgi ve haberleşme alışverişlerine imkan sağlar. Modem sayesinde, internete dilediğiniz gibi bağlanabilir ve bilgisayarları uzaktan kontrol edebilirsiniz. Huawei, Airties, Kablonet, TTnet, Turkcell, Turknet, Vodafone gibi pek çok farklı modem markası bulunur. Modem şifre değiştirme yapabilmek ise markalara göre farklılık gösterebilir.

Modem Çeşitleri Nelerdir?

Modem çeşitleri arasında kablolu ve kablosuz modemler yer almaktadır. Giriş portları, bağlantı hızları ve bağlantı mesafeleri modemlerin en önemli özellikleri arasında yer alır. Bu modem çeşitleri birim zaman içinde aktarım işlemini yapabildikleri için çoğunlukla veri miktarı üzerinden birçok çeşitlere ayrılırlar. Bu miktar ise genellikle bit/s ölçümü kullanılarak hesaplanır. Bu yapılmakta olan ayrımlara göre 2 farklı çeşit modemden bahsedilebilir.

Harici ( External ) Modemler

Harici modem, bilgisayar ağlarına dışarıdan kablo aracılıkları sayesinde bağlanmaktadır. Bu çeşit modemlerde var olan telefon hattı sebebinden dolayı harici modemde güç için ayrı bir giriş yer vardır. Ayrıca modemin internet ortamına girebilecek olan cihaz ile bağlantı kurması için kabloda giriş-çıkış birimleri bulunur. Bu çeşitte olan modemlerde kutu biçimdeki formları çok daha yaygın bir şekilde kullanılır. External modemlerin ön kısımlarından çoğunlukla kullanan kişiler için modemin aktifliğini anlatan ışıklar bulunmaktadır.

Dahili ( İnternal ) Modemler

Bilgisayarlarda bulunan ana veri girişlerine takılabildiklerinden dolayı üzerlerine düşen görevleri efektif bir şekilde gerçekleştirirler. Harici modemler ile karşılaştırıldığında cihaz içerisinde bulunan seri portları meşgul etmezler. Bunun yerine COM Port adı verilen yazılımsal üstten çalışmaktadırlar. Sabi seri porlardan faydalanmadıkların için jumperler kullanılarak ayarlanabilme özellikleri vardır. İçerisinde bulunan gücü, monte edilen cihaz içinden dahili olarak alırlar. İçerisinde yer alan ses ayarlarının yapım aşaması ise, yazılım kontrolü tarafından gerçekleştirilir.

Modemlerin Genel Özellikleri

Modemlerin hepsinin en önemli özelliği .text dosya uzantısına sahip olan dosyaların transfer sürecinde veri sıkıştırma özelliği ile zaman kazandırmasıdır. Veri sıkıştırma özelliği ile .text uzantısına sahip dosyaların transferinde normal bir transfere göre 2 ila 4 kat arasında hızlı bir şekilde geçekleştirilir. Bu özellikteki modemlerde yazılım tarafından desteklenen donanımlar da yer almaktadır. Veri sıkıştırma özelliği ise yüksek performans göstermesinin yanı sıra donanım ile beraber gelmektedir.

Modemler voice özelliği sayesinde telesekreter olarak kullanılabilir. Telesekreter olarak kullanılmasının yanı sıra, çok fazla işlevi ve işlemi olan santral işlemi görevi görmektedirler. Modemler içerisinden yer alan voice özelliğini aktif bir hale getirebilmek adına gerekli bazı yazılımların kullanılması lazımdır.

Modem Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Modem şifremi unuttum ne yapmalıyım? sorusunun cevabı için, en doğru adrestesiniz. Modem şifresi bütün kullanıcıların sık sık unuttuğu bir durumdur. Modemlerde şifre değişikliği esnasında yeni yapılacak olan şifrenin unutulmaması için akılda kalıcı bir şifre olması güvenlik açısından önem arz etmektedir. Eğer ki modem şifresi unutulmuş ise yapılması gereken adımlar aşağıdaki şekildeki gibidir:

  • Modem Şifresini Unuttuysanız daha fazla üzülmenize lüzum yok. Modem şifre değiştirme işlemi aslında oldukça basittir. Kullanılan markaya göre cihaz tarafından size sunulan IP adresine girerek şifre ve kullanıcı bilgileri sonrasında arayüz kısmından değişim yapabilirsiniz.
  • Modem Resetleme: Hemen hemen tüm modemlerin arka bölmesinde bulunmakta olan reset tuşuna 10 saniye basılı tutun. Modemin açılmasının ardından internet tarayıcısı aracılığı ile şifre ve kullanıcı gerekli olan arayüze giriş yapın ve şifreyi değiştirin.
Superonline Modem Şifre Değiştirme

Superonline modem şifre değişikliği için atılması gereken adımlar şu şekildedir:

  • İnternet tarayıcısına 192.168.1.1 IP adresi yazılır ve enter tuşuna basılır.
  • Sonra ekran içerisinde karşınıza kullanıcı adı ve şifre isteyen panel gelecek.
  • Kullanıcı adı kısmına admin, şifre kısmına ise superonline yazarak arayüze giriş sağlayabilirsiniz. 
Modem Şifresini Neden Değiştirmeniz Gerekir?

Modem şifresini neden değiştirmeniz gerekir? sorusunun cevabı oldukça kolaydır. Kolay şifreli ve şifresiz modemlere erişim sağlayarak güvenlik hususundaki açıklıkları bulmak basittir. Güvenliğinizi, önemli ve kişisel bilgilerinizi koruyabilmek için ayda en az bir defa şifre değişikliği işleminin yapılması oldukça önem arz etmektedir. Bu işlem yapıldıkça güvenlik hususundaki açıklıkların tehdidi en aza indirilmiş olur. Modem şifresinde değişiklik işlemini düzenli bir şekilde yaparak modem şifrenizi ele geçiren insanları da internet ağınızdan atabilirsiniz.

Yorum Yap

Giriş Yap
Yazı Ekle
film izleyabancı dizi izleyabancı dizi izle | 1win giriş betlondra giriş film izle